L.Skawinska
Wielkanocne jajo.
2012-04-04
LS
Od dawien dawna jajko w różnych kulturach i religiach jest symbolem odradzającego się życia. Już w starożytności uważano, że ma magiczną moc i dekorowano je wierząc, że obrzęd ten zapewni dostatek i długie życie. Najstarsze pisanki mają 5 000 lat i pochodzą z Asyrii. Dekorowane jaja odnaleziono także w Egipcie, Persji, Chinach, Rzymie. W Egipcie ozdabiano jaja skarabeuszami, w Sudanie zamieszczano na jajach cytaty z Koranu, w Chinach pokrywano je miniaturowymi rysunkami kwiatów i ptaków, w Australii Aborygeni rzeźbili i dekorowali jaja strusie wizerunkami zwierząt. W chrześcijaństwie jajo związane jest ze zmartwychwstaniem Jezusa i dlatego jest głównym atrybutem Świąt Wielkanocnych.
Są różne wielkanocne zwyczaje związane z jajkami. W niektórych regionach Polski z koszykiem święconych jaj obchodzono kilka razy dom dookoła co miało przynieść mieszającym tam ludziom dobrobyt i długie życie. Skorupki ze święconych jaj rozsypane po polu czy ogrodzie zapewniały płodność ziemi i wspaniałe zbiory. Dziewczyna wręczając chłopcu pisankę dawała mu do zrozumienia, że coś do niego czuje. Była to taka jajeczna walentynka ;). Dzielenie się święconym jajkiem podczas niedzielnego śniadania jest nawiązaniem do bożonarodzeniowego opłatka.
Zdobione jajo było drobnym, ale miłym podarunkiem. Taki prezent oznaczał, że życzy się obdarowywanemu zachowania sił witalnych, miłości i optymizmu. Może warto wrócić do tego zwyczaju?
Zobacz jak pięknie ludzie potrafią dekorować jajka. Jakie niesamowite robią ozdoby i jak zaskakujące przedmioty projektują inspirując się właśnie jajkiem.
Pisanki
powstają przez rysowanie na skorupce wzorów roztopionym woskiem pszczelim, a potem zamaczanie ich w barwniku. Zaczyna się od najjaśniejszej barwy. Po wyschnięciu jajko znowu pokrywa się woskowym wzorem i znowu farbuje, teraz już na kolor nieco ciemniejszy. W ten sposób jajka można pokryć wieloma kolorami i niezwykle pięknym, kolorowym wzorem. Ta stara, tradycyjna technika dekorowania jaj wymaga dużego doświadczenia i umiejętności. Znana jest przede wszystkim w Polsce i na Ukrainie.
blogs.canrightcommunications.com
cena:
link
Naklejanki
Jajka zdobione wycinankami z papieru. Bardzo stara, tradycyjna metoda zdobienia jaj.
goeasteurope.about.com
goeasteurope.about.com
cena:
Nowoczesne naklejanki
Jajka ozdobione prostymi, papierowymi lub tekstylnymi kwiatuszkami. Dużo prostsze do wykonania niż tradycyjne naklejanki, a równie piękne.
suchprettythings.typepad.com
cena:
Jaja dekorowane koralikami.
W taki misterny sposób dekoruje się jaja w Meksyku i niektórych krajach Europy Wsch., np. w Rumunii. Taka technika wymaga niezwykłej cierpliwości.
www.travelwestukraine.net
www.travelwestukraine.net
cena:
Jaja dekorowane w technice decoupage.
Z ozdobnych, papierowych serwetek wycina się wzory, lekko zmiękcza w mieszance wody z klejem i przykleja do skorupki jajka. Jest to bardzo efektowna metoda, dzięki której jajka są ozdobione przepięknymi malunkami.
www.marthastewart.com
cena:
Ażurowe jaja
W wydmuszkach dużych jaj, najczęściej strusich, są wiercone delikatne ażurowe wzory. To prezentuje się niezwykle pięknie i delikatnie.
gizfactory.com
cena:
Haftowane jaja
Niezwykłe wydmuszki wyszywane haftem krzyżykowy, Efekt niesamowity. Ich twórczynią jest Ukrainka Forostyuk Inna. Z tyłu wydmuszki wycina się spory otwór, a z przodu wywierca odpowiednią ilość otworków, przez które przeciągnięta ma być nitka.
www.sublimestitching.com
cena:
Wyszywane taśmą.
Podobny pomysł jak przy wydmuszkach wyszywanych haftem krzyżykowym, tym razem użyto jednak atłasowej tasiemki zamiast nitki. Efekt także wspaniały.
www.hand-dyedfibers.com
cena:
Strusie jaja Australii.
Rysunki zwierząt malowane w kolorach gorącej Australii czyli pełne mocy, magiczne jaja Aborygenów.
www.shopaustralia.asia
www.shopaustralia.asia
cena:
Tekstylne pisanki
Dobry pomysł na wielkanocne jajeczka dla najmłodszych, którzy mogą mieć problem z zachowaniem ostrożności w stosunku do jajka. Pisanki są zszyte z czterech takich samych elementów wyciętych z różnych materiałów. Do środka wystarczy włożyć trochę watki czy specjalnego wypełniacza.
retro-mama.blogspot.com
cena:
link
Eco jajka ;)
Jajka zdobione naturą. Przed zafarbowaniem do jajka trzeba przykleić fragment listka czy suchy kwiatek. Po zafarbowaniu wystarczy odkleić roślinkę i mamy ciekawy wzorek na jajku
greenbabyguide.com
cena:
Czekoladowe jaja Roberto Cavalli
Znany, włoski projektant zaprojektował na Wielkanoc jaja z gorzkiej, mlecznej i białej czekolady. Wzór na nich przypomina cętki dzikich zwierząt. Jedno takie jajko kosztuje ok. 220 zł. Ciekawe czy jest tak dobre, jak drogie.
www.caffegiacosa.it
cena:
Carskie jajka Faberge
Na przełomie XIX i XX wieku na zlecenie rodziny carskiej złotnik Faberge wyrabiał z drogocennych kruszców takie piękne jaja. Są to niezwykle precyzyjne, filigranowe dzieła sztuki złotniczej, którymi arystokracja rosyjska obdarowywała się z okazji Wielkanocy. Na zdjęciu znajduje się jajo koronacyjne, które jest obecnie wyceniane na 24 mln dolarów. Trzeba przyznać, że jak na drobny, wielkanocny upominek kwota zawrotna.
bialczynski.wordpress.com
cena:
Porcelanowe jajeczko.
Delikatna, porcelanowa szkatułka, oczywiście w kształcie jajka, firmy Villeroy&Boch. Można także kupić porcelanowe jajeczka, którymi zdobi się drzewka wielkanocne.
www.fide.pl
cena:
Pozłacana przywieszka
Śliczna przywieszka do bransoletki czy wisiorka. Malutkie wielkanocne jajeczko, a w środku jeszcze mniejszy York.
cena: 60 $
Złote jajo
W pierwszej chwili nie każdy odgadnie czym jest to piękne, złote jajo, a jest to niezwykle oryginalna torebka wieczorowa zaprojektowana przez Judith Liber. O cenie nawet nie będziemy mówić.
www.judithleiber.com
cena: