foto: L. Skawińska

Wielkanocne jajo

2014-04-10
LS
Od dawien dawna jajko w różnych kulturach i religiach jest symbolem odradzającego się życia. Już w starożytności uważano, że ma magiczną moc i dekorowano je wierząc, że obrzęd ten zapewni dostatek i długie życie. Najstarsze pisanki mają 5 000 lat i pochodzą z Asyrii.

Dekorowane jaja odnaleziono w Egipcie, Persji, Chinach, Rzymie. W Egipcie ozdabiano jaja skarabeuszami, w Sudanie zamieszczano na jajach cytaty z Koranu, w Chinach pokrywano je miniaturowymi rysunkami kwiatów i ptaków, w Australii Aborygeni rzeźbili i dekorowali jaja strusie wizerunkami zwierząt. W chrześcijaństwie jajo związane jest ze zmartwychwstaniem Jezusa i dlatego jest głównym atrybutem Świąt Wielkanocnych.

Są różne wielkanocne zwyczaje związane z jajkami. W niektórych regionach Polski z koszykiem święconych jaj obchodzono kilka razy dom co miało przynieść mieszkającym tam ludziom dobrobyt i długie życie. Skorupki ze święconych jaj rozsypane po polu czy ogrodzie zapewniały płodność ziemi i wspaniałe zbiory. Dziewczyna wręczając chłopcu pisankę dawała mu do zrozumienia, że coś do niego czuje. Była to taka jajeczna walentynka ;). Dzielenie się święconym jajkiem podczas niedzielnego śniadania jest nawiązaniem do bożonarodzeniowego opłatka.

Zdobione jajo było drobnym, ale miłym podarunkiem. Taki prezent oznaczał, że życzy się obdarowywanemu zachowania sił witalnych, miłości i optymizmu. Może warto wrócić do tego zwyczaju? Zobacz jak pięknie ludzie potrafią dekorować jajka. Jakie niesamowite robią ozdoby i jak zaskakujące przedmioty projektują inspirując się właśnie jajkiem.